Jeśli Twoje dziecko reaguje alergicznie na jakiś produkt, warto podchodzić ostrożnie także do innych popularnych alergenów. Poznaj je!
Alergia pokarmowa jest nieprawidłową reakcją organizmu, wywołaną przez mechanizmy immunologiczne na skutek kontaktu z wybranymi składnikami pożywienia. Reakcja alergiczna pojawia się zazwyczaj tuż po spożyciu danego składnika, choć objawy mogą wystąpić nawet po kilku godzinach.
Do najczęściej wymienianych alergenów pokarmowych należą:
- mleko krowie i jego przetwory,
- nabiał,
- jaja,
- ryby,
- zboża glutenowe,
- orzechy ziemne, włoskie, pekany, nerkowce,
- owoce cytrusowe,
- truskawki, morele, śliwki, brzoskwinie,
- owoce morza, skorupiaki,
- soja,
- miód,
- migdały,
- ziarna słonecznika, sezamu,
- warzywa – pomidory, papryka, kapusta, szpinak, seler,
- mięso wołowe,
- kakao,
- czekolada,
- barwniki spożywcze,
- dodatki do żywności jak aspartam, siarczany czy glutaminian sodowy (obecny np. w mieszankach przypraw, zupach w proszku, gotowych potrawach).
Dieta eliminacyjna – czym jest?
Jedynym sposobem walki z alergią pokarmową jest dieta eliminacyjna, czyli wyeliminowanie z diety alergika produktów, wywołujących niepokojące objawy (przy jednoczesnym zachowaniu zbilansowanej diety, bogatej w ważne składniki odżywcze). Warto pamiętać, że alergen to nie tylko składnik w czystej swej postaci (np. samo jajko), ale także wszelkie produkty, zawierające go w składzie. Również te, na których opakowaniach znajdujemy tzw. śladowe ilości produktu.
Poniżej przykłady kilku popularnych alergenów oraz możliwych (czasami zaskakujących!) miejsc ich występowania:
Jajka – wyroby ciastkarskie, herbatniki, wafle, gofry, lody, gotowe makarony, majonez, galaretki mięsne i rybne, sos tatarski, gotowe wyroby garmażeryjne, jak pasztety, buliony, mielone, sznycle, pierogi, naleśniki, krokiety oraz produkty, w których składzie znajduje się przynajmniej jeden z takich składników, jak: białko, żółtko, jaja w proszku, albumina, globulina, lipovitellina, owoalbumina, owoglobulina, owomukoid, witelina.
Białka mleka krowiego – masło, margaryna, kremy deserowe w proszku, lody, herbatniki, gofry, wafle, krakersy, pączki, ciastka, ciasta, czekolada mleczna, krówki, toffi, napoje kakaowe w proszku, zupki i sosy z proszku, ketchup, pieczywo żytnie, płatki śniadaniowe, drożdżówki, bułki maślane, rogale, podroby, parówki, pasztety mięsne, gotowe potrawy z ryb, gotowe dania typu naleśniki, krokiety, racuchy.
Pszenica – mąka, chleb, ciastka, pizza, proszek do pieczenia, dressingi, lody, kiełbaski, musztarda, majonez, cukierki.
Orzeszki ziemne – lody, przekąski, cukierki, czekolady, gotowe ciasta, płatki śniadaniowe, zupy w proszku, olej arachidowy.
Podobny skład alergenowy
Warto mieć też na uwadze, że objawy alergiczne charakterystyczne dla spożycia określonego pokarmu, mogą się pojawić także po zjedzeniu innego produktu, cechującego się podobnym składem alergenowym. Mimo, że czasami w produktach tych trudno na pozór znaleźć jakiekolwiek podobieństwo. Poniżej przykłady:
- Jabłko – gruszka, brzoskwinia, morela, śliwka, wiśnia, czereśnia
- Ogórek – cukinia, dynia, melon, arbuz
- Cytryna – pomarańcza, mandarynka, grapefruit
- Ziemniaki – pomidory, papryka słodka, papryka ostra, melony
- Cebula – czosnek, por, szczypiorek, szparagi
- Zielony groszek – fasola, soja, soczewica, orzeszki ziemne
- Pietruszka – seler – naciowy i korzeniowy, marchew, koper, kminek, pasternak, kolendra
- Liść laurowy – cynamon, awokado
Uwaga! Nawet, jeśli dziecko jest uczulone tylko na kilka składników, warto podchodzić ostrożnie także do innych, silnych alergenów pokarmowych