Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest wyjątkowo nieprzyjemną chorobą, z którą można zmagać się latami. Jak skutecznie łagodzić dokuczliwe objawy i czy faktycznie tylko intensywna pielęgnacja skóry, może przynieść ulgę? A gdyby tak można było wesprzeć terapię także od wewnątrz?
Atopowe zapalenie skóry, zwane inaczej wypryskiem atopowym (WA) lub egzemą występuje najczęściej u dzieci przed ukończeniem 5. roku życia. Każdy rodzic, który zauważył u swojego dziecka niepokojące zmiany skórne i rozpoczął proces diagnostyczny, doskonale wie, jak ciężko walczyć z jej objawami. Jest to schorzenie nawrotowe i przewlekłe, wynikające ze skazy atopowej, czyli nieprawidłowej reakcji organizmu na alergeny. Chorzy często zmagają się z chorobą przez wiele lat, z krótszymi lub dłuższymi okresami wyciszenia objawów.
Objawy atopowego zapalenia skóry
Zmiany skórne najczęściej pojawiają się na twarzy i szyi, a także w zgięciach łokci i pod kolanami. W niektórych przypadkach mogą obejmować nawet całe ciało. Poza nieestetyczną wysypką, zaczerwienieniem i rumieniem, występuje także silny świąd skóry, a drapanie tylko pogarsza objawy i może skutkować zakażeniem gronkowcem złocistym. W zależności od wieku pacjenta, choroba może objawiać się na różne sposoby. U malutkich dzieci może wsytępować ostry stan zapalny, nadżerki i strupy, sączące się zmiany grudkowo-wysiękowe. Skóra na policzkach jest sucha i zaczerwieniona. U starszych dzieci często dochodzi do pogrubienia skóry w wyniku drapania i stanu zapalnego, skóra jest sucha, a zmiany rumieniowo-grudkowe. U nastolatków i osób dorosłych często pojawiają się nadżerki i nacieki zapalne ze znaczną lichenizacją (pogrubienie skóry).
Leczenie atopowego zapalenia skóry
Osoby zmagające się z atopowym zapaleniem skóry powinny przebywać pod opieką alergologa i dermatologa. Podstawą leczenia jest usunięcie alergenu z diety i właśnie to sprawia najwięcej kłopotów, ponieważ nie zawsze są to typowe czynniki, jak np. białko mleka krowiego. Jednocześnie wprowadza się glikosterydy w celu zahamowania reakcji immunologicznej i leki przeciwhistaminowe, by zmniejszyć nieprzyjemne objawy takie, jak świąd skóry. Przy zmianach nadkażonych bakteriami konieczne jest także wdrożenie antybiotykoterapii. Ogromne znaczenie w walce z AZS ma także stosowanie probiotyków i odpowiednia pielęgnacja skóry.
Pielęgnacja skóry
Skóra atopowa jest bardzo sucha i skłonna do podrażnień. Niewiele potrzeba, by na jej powierzchni pojawiła się swędząca egzema. Stosowanie niewłaściwych kosmetyków i błędy podczas codziennego mycia nasilają zmiany skórne. Dlatego tak ważne jest wprowadzenie odpowiednich produktów pielęgnacyjnych. Przede wszystkim należy stosować emolienty, czyli produkty do pielęgnacji skóry o właściwościach nawilżających i natłuszczających, które odbudowują płaszcz lipidowy skóry i chronią skórę atopową przed działaniem czynników drażniących.
Specjalistyczna seria produktów Latopic® została opracowana z myślą o osobach, zmagających się właśnie z AZS, ale polecana jest również osobom ze skórą wrażliwą, suchą i skłonna do podrażnień. Emolienty Latopic® w krótkim czasie łagodzą świąd skóry i zmniejszają ryzyko rozwoju gronkowca złocistego. Zawdzięczają to zawartości metabolitów probiotycznych bakterii Lactobacillus sp. Co więcej, można stosować je u dzieci już od pierwszego dnia życia.
Ogromne znacznie mają także podstawowe zabiegi higieniczne. Skórę atopową należy traktować ze szczególną atencją, ponieważ jest podatna na działanie wszystkich czynników zewnętrznych. Przede wszystkim trzeba unikać długich kąpieli w gorącej wodzie i dokładnie analizować skład produktów, używanych do mycia – niektóre składniki mogą podrażniać skórę. W trakcie wycierania ciała należy stosować wyłącznie miękkie ręczniki, wykonane z naturalnych włókien. Nie bez znaczenia jest także to, co nosi osoba zmagająca się z AZS. Lepiej unikać „gryzących” materiałów i metek. Ubrania należy prać przed pierwszym założeniem, by usunąć z nich resztki chemikaliów, używanych przy produkcji. Tu sprawdzą się proszki hipoalergiczne, ponieważ skóra atopowa nie lubi substancji zapachowych i potencjalnie drażniących.
Tajna broń
Chcąc skutecznie walczyć z atopowym zapaleniem skóry, nie można koncentrować się wyłącznie na objawach zewnętrznych. Bardzo ważna jest odpowiednia dieta, z wykluczeniem produktów, wywołujących odczyny alergiczne. Aby wspomóc organizm warto sięgnąć po tajną broń – kapsułki doustne Latopic®. To jedyny produkt zawierający polskie bakterie kwasu mlekowego, przebadane na polskich dzieciach w alergii pokarmowej i atopowym zapaleniu skóry. Już po trzech miesiącach stosowania można zaobserwować poprawę – rozległość i nasilenie zmian skórnych ulegają zmniejszeniu, zwiększa się natomiast tolerancja na białko mleka krowiego, będące częstą przyczyną alergii pokarmowej u wielu dzieci i niektórych dorosłych.