Czy menopauza naprawdę musi oznaczać koniec czerpania satysfakcji z życia seksualnego?
Menopauza to zanik owulacji oraz zdolności reprodukcyjnych kobiety, czyli wygaśnięcie czynności jajników. W zależności od indywidualnych uwarunkowań oraz czynników genetycznych może się ona rozpocząć się między 40, a 58 rokiem życia.
Zobacz też: Czy to menopauza? Pierwsze objawy menopauzy
Po czym rozpoznaje się menopauzę? Przyjmuje się, że jeśli przez 12 miesięcy u kobiety nie wystąpiła kolejna menstruacja to staje się ona bezpłodna i nie może zajść w ciążę.
Skąd ona się bierze i jak się objawia?
W czasie menopauzy hormon folikulotropowy, który jest odpowiedzialny za wydzielanie estrogenów i pobudzanie pęcherzyków jajowych do wzrostu przestaje tracić swoje właściwości. Spada także poziom estrogenu i progesteronu.
W okresie przekwitania kobiety zmagają się z wieloma objawami, które mogą negatywnie wpływać na ich samoocenę, a w konsekwencji także na jakość życia seksualnego. Niedobór estrogenów prowadzi między innymi do utraty kolagenu, odpowiedzialnego za elastyczność skóry i jej nawilżenie, także w okolicach pochwy i sromu. Kobiety w tym czasie często skarżą się na objaw suchości pochwy.
Te zmiany obserwuje kobieta wchodząca w okres menopauzy:
- duszności,
- gwałtowne uderzenia gorąca w okolicach szyi i twarzy,
- wzmożone pocenie się,
- dreszcze,
- bezsenność,
- zaburzenia koncentracji,
- przyspieszona czynność serca,
- bóle i zawroty głowy,
- mrowienie, drętwienie kończyn,
- wahania nastrojów,
- drażliwość,
- znużenie,
- płaczliwość, a nawet stany depresyjne.
Każda kobieta odczuwa dolegliwości związane z rozpoczęciem menopauzy inaczej. Czy można mieć pewność, że rozpoczęło się przekwitanie? Tak. Wystarczy użyć indeksu objawów przekwitania, który nazywany jest testem Kuppermana. Indeks pozwala oszacować prawdopodobieństwo wystąpienia menopauzy na podstawie intensyfikacji obserwowanych u siebie objawów (według określeń: lekkie nasilenie, średnie nasilenie, ciężkie nasilenie).
Zrób Test Kuppermana
Dlaczego kobieta rezygnuje z seksu?
W okresie okołomenopauzalnym faza orgazmu podczas seksu ulega skróceniu i charakteryzuje się mniejszą intensywnością odczuwania, a poziom libido gwałtownie spada. W połączeniu z innymi objawami, jakimi charakteryzuje się menopauza kobiety często rezygnują z życia seksualnego.
Przeczytaj: Menopauza a życie seksualne
Kobiety, bez względu na wiek, są szczególnie wrażliwe na zmiany zachodzące w ich wyglądzie. W okresie takim jak przekwitanie jest to szczególnie zauważalne, bowiem to właśnie wtedy dochodzi do często gwałtownego, przybierania na wadze, nadmiernej potliwości, a także widocznego zmniejszenia elastyczności skóry. Wszystko to sprawia, że kobieta czuje się mniej atrakcyjna i kobieca. Dodatkowo wiele kobiet w okresie okołomenopauzalnym uważa zaburzenia seksualne za coś oczywistego i nie stara się podjąć w tej kwestii żadnych działań. Warto jednak pamiętać, że nasz komfort, zarówno psychiczny, jak i fizyczny w tym czasie w głównej mierze zależy od naszego podejścia – tłumaczy prof. Violetta Skrzypulec-Plinta, seksuolog i ginekolog, ekspert programu „Zdrowa ONA
Jak wygrać z menopauzą?
Zmniejszający się poziom estrogenu wywiera duży wpływ nie tylko na stan fizyczny kobiety, ale także na jej psychikę.
Dolegliwości związane z okresem okołomenopauzalnym można skutecznie leczyć bądź łagodzić dzięki dostępnym metodom, natomiast nasze nastawienie do tej sytuacji zależne jest od nas samych – mówi prof. Violetta Skrzypulec-Plinta.
Do menopauzy należy podejść w sposób kompleksowy, czyli zadbać nie tylko o stan fizyczny, ale także psychikę. Przekwitania nie można traktować jako porażki czy klęski. Jest ono naturalnym etapem życia każdej kobiety. Psychologowie radzą, by uznać je jako krótką pauzę, po której następuje kolejny okres życia.
Zobacz też: Menopauza – objawy
Okres przekwitania związany jest także z wieloma korzyściami. Jest to doskonały czas na odbudowanie więzi z parterem. Dzieci przeważnie są już dorosłe i nie wymagają od nas tyle uwagi co wcześniej, a brak możliwości zajścia w niechcianą ciążę sprawia, że w trakcie stosunku kobiety mogą się odprężyć i stać bardziej otwarte – dodaje prof. Violetta Skrzypulec-Plinta.
Aktywność seksualna jest ważna!
Dla wielu kobiet menopauza oznacza koniec współżycia. Tymczasem regularne kontakty seksualne sprzyjają odpowiedniemu stanowi narządów płciowych, zmniejszają ryzyko obkurczenia oraz pomagają utrzymać właściwe pH. Regularna aktywność w trakcie, ale także po menopauzą, chroni przed atrofią pochwy, poprawia samopoczucie, rozładowuje stres i napięcie, a także wzmacnia relacje z partnerem.
Tymczasem rezygnacja z seksu pogarsza kondycję pochwy, która wskutek zaniedbania staje się mniej elastyczna, wiotczeje i wysusza się coraz bardziej. To jednak nie koniec negatywnych skutków braku współżycia. Unikanie zbliżeń wpływa także negatywnie na związek. Partnerzy przestają się rozumieć, rzadziej ze sobą rozmawiają i tracą zainteresowanie i zaufanie do siebie.
Na półce każdej kobiety, która wkracza w okres menopauzy powinny znaleźć się probiotyki ginekologiczne (jak np. InVag®, Lactovaginal®), które nawilżają śluzówkę ścian pochwy i na bieżąco regenerują postępujące wysuszanie nabłonka lub dopochwowe globulki nawilżające jak np. HydroVag®. Chronią one przed wpływem szkodliwych czynników zewnętrznych, a także pomagają utrzymać fizjologiczne pH i wspomagają procesy regeneracyjne. Mają także korzystny wpływ na jakość życia seksualnego. Ich skuteczność potwierdzają badania z udziałem 3500 Polek w wieku od 18 do 65 lat. 93% kobiet zauważyła ogólną poprawę jakości życia ze względu na ustąpienie dyskomfortu intymnego, a 66% z nich potwierdziło poprawę jakości życia seksualnego.
Sprawdzone sposoby na menopauzę:
- Hormonalna terapia menopauzalna – dzięki uzupełnianiu poziomu estrogenów skutecznie łagodzi dolegliwości okołomenopauzalne wpływające na spadek libido u kobiet. HTM pomaga w radzeniu sobie z uderzeniami gorąca i złym samopoczuciem, opóźnia procesy starzenia, dzięki zwiększaniu ilości kolagenu zawartego w skórze, co pozytywnie wpływa na jej grubość, stopień nawilżenia i elastyczność, a także zmniejsza uczucie suchości pochwy. Jedną z dostępnych form HTM jest spray transdermalny z estradiolem, umożliwiający wygodę i dyskrecję stosowania. W przypadku kobiet z zachowaną macicą należy tę terapię wzmacniać dodatkowo progestagenami.
- Aktywność fizyczna – regularne ćwiczenia mają pozytywny wpływ na nasz organizm w każdym wieku. Oprócz aktywności fizycznej należy wzmocnić także mięśnie Kegla, ponieważ odgrywają one ważną rolę w zdolności przeżywania orgazmu.
- Szczera rozmowa – jeśli cierpisz z powodu niedogodności związanych ze zmianami zachodzącymi w obrębie narządów płciowych, odczuwasz wstyd przed partnerem, pomocna może okazać się szczera rozmowa. Pamiętajmy bowiem, że problemy z życiem seksualnym po 50 roku życia nie dotyczą tylko kobiet. Unikanie zbliżeń przez kobietę może spowodować, że mężczyzna uzna, iż dzieje się to z jego winy, co może prowadzić do nieporozumień.
- Wspólne celebrowanie – spędzanie czasu z partnerem, tak jak najbardziej lubicie polepszy kondycje waszego związku i utrzyma silną więź.
Menopauza jest naturalnym etapem w życiu kobiety i nie powinna być postrzegana przez pryzmat stereotypów. Okres przekwitania oznacza jedynie, że kobieta nie może zajść w ciąże, nie jest to jednak równoznaczne z zanikiem kobiecości. Dlatego, jeśli zaczniemy postrzegać ten okres jako czas, w którym możemy więcej czasu poświęcić naszym potrzebom – sfera seksualna nadal będzie źródłem czerpania radości i satysfakcji.
—
inVag® Kapsułka dopochwowa twarda zawiera nie mniej niż 10 000 000 000 CFU (jednostka tworząca kolonię), żywych pałeczek bakterii kwasu mlekowego. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą, podmiot odpowiedzialny: IBSS BIOMED S.A.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowania oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.