Upławy w ciąży nie stanowią powodu do niepokoju – ze względu na burzę hormonalną, jaka zachodzi w tym czasie w organizmie kobiety, naturalnej wydzieliny może być więcej. Problem pojawia się, kiedy śluz przybiera inny niż zwykle kolor lub zapach. Jakie symptomy mogą świadczyć o wystąpieniu infekcji intymnej? Jak poradzić sobie z nieprzyjemnymi dolegliwościami?
Białe upławy w ciąży – czy to powód do niepokoju?
Ciąża to okres, kiedy naturalna wydzielina z pochwy może występować w większej ilości i nie należy się tym przejmować. Prawidłowy śluz może w tym okresie być wodnisty, przybierać biały kolor, a po wyschnięciu – nawet żółty. Jeśli upławom nie towarzyszy nieprzyjemna woń, swędzenie pochwy, ból w czasie oddawania moczu, czy inne dolegliwości, jest to znak, że wszystko jest w porządku. Białe i wodniste upławy w ciąży nie powinny niepokoić przyszłej mamy, o ile oczywiście nie towarzyszą im inne, nieprzyjemne symptomy. Czasem jednak zdarza się, że upławy w ciąży zwiastują poważniejsze problemy – infekcje intymne, poronienie, a nawet nowotwory. Nie należy lekceważyć nawet najmniejszych nieprawidłowości, ponieważ nieleczone schorzenia mogą mieć poważne konsekwencje nie tylko dla ciężarnej, ale również dla zdrowia rozwijającego się płodu. Upławy w ciąży mogą być przyczyną przedwczesnego porodu, niskiej masy urodzeniowej dziecka lub zapalenia błony śluzowej macicy.
Grzybica pochwy w ciąży – upławy i inne symptomy infekcji
Jedną z najczęściej występujących infekcji intymnych u kobiet ciężarnych jest grzybica pochwy. Powodowana przez drożdżaki z gatunku Candida albicans objawia się gęstą, białą wydzieliną o konsystencji przypominającej twarożek lub zsiadłe mleko. Białe upławy w ciąży mogą zawierać liczne grudki i najczęściej towarzyszy im intensywny świąd pochwy oraz okolicy krocza. Wydzielina z pochwy może przybrać zapach przypominający drożdże, co jest charakterystycznym objawem grzybicy. Ciężarne panie mogą też skarżyć się na uczucie suchości w pochwie, obrzęk i podrażnienie warg sromowych. Leczenie grzybicy pochwy w ciąży polega na zastosowaniu preparatów grzybobójczych, do których należy między innymi klotrimazol, mikonazol lub ekonazol. Ze względu na to, że drobnoustroje atakują nie tylko pochwę, ale także wargi sromowe czy ujście cewki moczowej, zaleca się jednoczesne stosowanie przeciwgrzybiczych globulek dopochwowych oraz smarowanie krocza maściami zawierającymi substancje zwalczające Candida albicans. Często konieczne jest również leczenie partnera, grzyby mogą bowiem przenosić się przez kontakty seksualne. W czasie terapii środkami grzybobójczymi zaleca się powstrzymanie od współżycia.
Żółte upławy w ciąży
Żółte zabarwienie wydzieliny z pochwy to problem, z którym boryka się wiele przyszłych mam. Jeśli do tego ciężarna odczuwa swędzenie czy pieczenie pochwy, a śluz przybiera nieprzyjemny zapach i jest bardzo obfity, może to świadczyć o zakażeniu rzęsistkiem pochwowym. Inne objawy tej infekcji intymnej to obrzęk warg sromowych, świąd okolic krocza, silne parcie na mocz, a także ból w czasie jego oddawania. Zakażenia rzęsistkiem pochwowym nie można bagatelizować – należy udać się do ginekologa, który przepisze leki bezpieczne dla zdrowia rozwijającego się dziecka. Podstawowym preparatem stosowanym w przypadku rzęsistkowicy jest metronidazol w formie doustnej, nie zaleca się go jednak w I trymestrze ciąży, ponieważ może zagrażać rozwojowi płodu. W takiej sytuacji ginekolodzy rekomendują globulki dopochwowe. Warto pamiętać o tym, że do skutecznego wyleczenia rzęsistkowicy konieczne jest stosowanie leków u obojga partnerów. W czasie leczenia należy powstrzymać się od kontaktów seksualnych.
Brązowe upławy w ciąży
Brązowa wydzielina z pochwy może bardzo niepokoić kobiety spodziewające się dziecka, ponieważ kojarzy się z defektami płodu czy ryzykiem utraty ciąży. Nie zawsze jednak tak jest. Niewielkie, brązowe upławy na początku ciąży mogą po prostu świadczyć o zagnieżdżeniu się zarodka w błonie macicy. Z kolei upławy w bardziej zaawansowanym stadium ciąży zazwyczaj zwiastują poważniejsze problemy – mogą być objawem infekcji intymnej o podłożu bakteryjnym lub wirusowym, świadczyć o nadżerce lub nowotworze szyjki macicy, powstaniu krwiaka podkosmówkowego czy nawet poronieniu. Brązowa wydzielina czasami jest także sygnałem krwawych upławów oznaczających róże patologie ciąży, dlatego nie można jej bagatelizować. Wystąpienie plamienia często jest sygnałem, że kobieta ciężarna cierpi na zaburzenia krzepnięcia krwi. Z kolei na ostatnim etapie ciąży wydzielina o brązowym zabarwieniu może być sygnałem rozpoczęcia akcji porodowej – jest to związane z rozszerzeniem szyjki macicy oraz oderwaniem czopa śluzowego zmykającego wejście do macicy i chroniącego płód przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych. W przypadku pojawienia się upławów o niepokojącym wyglądzie należy skonsultować się z ginekologiem, który wykluczy poronienie, wystąpienie infekcji intymnej czy innych problemów.