Dlaczego powracają?
Nie możemy zapominać, że ryzyko infekcji intymnej jest większe w pewnych okresach życia, jak ciąża, menopauza, okres przed miesiączką, okres stosowania antykoncepcji hormonalnej czy antybiotykoterapii. Niektóre kobiety są też „naturalnie” bardziej podatne na infekcje, co jest związane z ich indywidualną gospodarką hormonalną. Winne są temu zaburzenia hormonalne, a szczególnie niedobór estrogenu, który stymuluje produkcję glikogenu – „odżywiającego” pałeczki kwasu mlekowego. Są one konieczne do utrzymania ekosystemu pochwy w równowadze i są stabilizatorem intymnej równowagi – gdy ich brakuje, o infekcję nietrudno.
Trudno się również dziwić, że infekcje wracają, jeśli – po zakończonym leczeniu, nadal popełniamy błędy, zwiększające ich ryzyko. Czyli – przykładowo:
- do pielęgnacji okolic intymnych stosujemy zwykłe mydło;
- codziennie serwujemy sobie długą, odprężającą kąpiel w wannie;
- stringi i koronkowe majteczki nosimy na co dzień – bez specjalnej okazji;
- pierzemy bieliznę w nieodpowiednich, drażniących środkach piorących;
- obcisłe dżinsy zakładamy na co dzień i nie przebieramy nawet po powrocie do domu;
- nierozważnie korzystamy z publicznych toalet;
- nasza dieta bogata jest w cukry proste i węglowodany.
Domowym sposobem
Jest jeszcze jeden powód, dla którego infekcje intymne wracają, a mianowicie – leczenie ich na własną rękę. Czyli w zasadzie – nieleczenie ich w ogóle. Pamiętajmy, że domowe sposoby, takie jak czosnek, jogurt czy inne specyfiki nawet, jeśli przyniosą doraźną ulgę, nigdy nie wyleczą procesu zapalnego! Być może zatuszują objawy, ale trudno uznać, że stanowi to ich zaletę. Uspokojone brakiem niepokojących symptomów o infekcji szybko zapomnimy i przypomnimy na nowo – gdy tylko powróci. A powróci niebawem – tego możemy być pewne.
Ulga i pozorna poprawa intymnej kondycji nie zwalniają nas z konsultacji u lekarza, bo nigdy nie mamy pewności, z jakim typem zakażenia mamy do czynienia.
Częściowo zlikwidowane grzyby w ciepłym i wilgotnym środowisku szybko się namnażają i przenoszą w inne okolice (jelita, pęcherz). Niektóre infekcje, takie jak grzybica pochwy, wymagają leczenia także partnera – jeśli pominiemy ten ważny etap terapii, cała kuracja „weźmie w łeb”, bo nawet – jeśli będziemy już zupełnie wyleczone, kontakt seksualny z nim sprawi, że objawy powrócą błyskawicznie.
Raz na zawsze
Jeżeli mamy problem z nawracającymi infekcjami intymnymi, pierwszym krokiem do pozbycia się problemu jest znalezienie jego źródła. Być może winny jest nasz styl życia, dieta bądź nawyki seksualne? Co ciekawe, także życie w ciągłym stresie może się przyczyniać do nawrotu infekcji, bo osłabia odporność, a osłabiona kobiecość nie potrafi dobrze bronić się przed niebezpiecznymi patogenami. W takich sytuacjach nawet wyleczenie infekcji u lekarza nie daje gwarancji całkowitego pozbycia się problemu. Wystarczy drobny błąd higieniczny, wizyta w publicznej toalecie, zmiana środowiska czy inny, pozornie nieistotny czynnik i infekcja rozgości się w naszym organizmie na nowo.
Warto profilaktycznie stosować probiotyk ginekologiczny, ze wskazaniem do leczenia nawracających infekcji intymnych.
Takie właściwości ma InVag – kapsułki dopochwowe, zalecane kobietom w celu przywrócenia lub uzupełnienia flory bakteryjnej pochwy i utrzymania jej właściwego pH (co jest kluczowym warunkiem obrony przed infekcją intymną). Mogą być stosowane wspomagająco w leczeniu różnego rodzaju infekcji pochwy, ale także w celu zapobiegania nawracającym infekcjom – do stosowania profilaktycznego we wszelkich sytuacjach, w których dochodzi do zaburzenia równowagi mikroflory pochwy. Każda kobieta, która choć raz miała do czynienia z infekcją intymną zgodzi się na pewno, że znacznie prościej jej zapobiegać, niż się z nią uporać. Jeśli mamy problem z nawracającą infekcją, to znaczy, że tę cenną prawdę zdążyłyśmy już poznać na własnej, delikatnej skórze okolic intymnych. Wykorzystajmy to doświadczenie.
—
inVag® Kapsułka dopochwowa twarda zawiera nie mniej niż 10 000 000 000 CFU (jednostka tworząca kolonię), żywych pałeczek bakterii kwasu mlekowego. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą, podmiot odpowiedzialny: IBSS BIOMED S.A.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowania oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
fot. Monimix/Foter/Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-NC-SA 2.0)